Biuro podróży
międzyplanetarnej

łatwiejsze niż kiedykolwiek

Chcesz być pierwszym człowiekiem który postawi stopę na innej planecie?

Sprawdź możliwości jakie zapewnia firma SPACEX

SpaceX UI Website builder

#desktop_app

#kinetic_branding

#prototype

Projekt był częścią zadania rekrutacyjnego polegające na zaprojektowaniu strony głównej serwisu e-commerce. Jako mój motyw przewodni wybrałem firmę SPACEX zajmującą się szeroko pojętym przemysłem kosmicznym i wszystkim co z nim związane. Mowa tu więc zarówno o produkcji elementów do rakiet i statków kosmicznych, jak i eksploracji kosmosu i przeprowadzaniu misji kosmicznych.

Hipotetyczna oferta biura turystycznego SPACEX ma za zadanie stworzenia niepowtarzalnej możliwości przeżycia na własnej skórze bezmiaru galaktyki (w której mieszkamy) oraz zostać pionierem podróży między planetarnej.

Zadanie polega na zaprojektowaniu:

1. strony internetowej
2. interakcji strony internetowej
3. koncepcja na kinetyczny branding

Reklama brandingowa promujący biuro turystyczne SPACEX.

Interakcje

Interakcje prototypów podzieliłem ze względu na skalę. Projektując mikrointerakcje wziąłem pod uwagę takie elementy jak przyciski w różnych stanach, animacje obrazu, czy przejścia między stronami. Na poziomie makro skupiłem się na przepływie pojedynczego użytkownika.

Otwórz prototyp w Figmie

Wyzwanie

Doświadczenie użytkownika wykraczają poza ekran konsumenta. Dlatego. Moim zadaniem było zaprojektowanie strony www umożliwiająca odczuwanie większej ilości bodźców z użytkowania jak i przeniesienie osoby przeglądającej ofertę naszej strony do innego wymiaru.

Dobry projekt wymaga głębokiego zrozumienia potrzeb, problemów i zachowań klientów. SPACEX- PODRÓŻE MIĘDZYPLANETARNE pojawiły się, aby pomóc odkrywać zakątki naszej galaktyki za razem prowadzenia badań, weryfikację i analizę zdobytych danych w taki sposób aby kolejne ekspedycje przyczyniały się do rozwoju wiedzy ludzkości na temat kosmosu.

Wywiad z użytkownikami

Proces projektowania rozpocząłem od wywiadu który obejmowała mężczyzn i kobiety w wieku produkcyjnym i należących do aktywnej zawodowo populacji oraz grupy ludzi gotowych do ciężkiej pracy badawczej. Wywiad obejmował tematy umożliwiające dotarcie do sedna sprawy, tego jaką użytkownicy mają wizję podróży zwieńczającą ich życie.

Na podstawie zebranych informacji stworzyłem proto-personę użytkownika odwiedzającego stronę, traktując je jako punkt odniesienia w całym procesie projektowym. Kolejnym krokiem było utworzenie głównych przepływów użytkowników dla każdego z nich.

Dla kogo

W misjach kosmicznych najważniejsza jest równowaga między dobrym zdrowiem, sprawnością fizyczną, doświadczeniem i opanowaniem -- twierdzi dr Anna Fogtman z Europejskiego Centrum Astronautów. - Według badań 40-50-latkowie mają te cechy w równowadze, co daje im zdecydowaną przewagę nad młodszymi astronautamiNa podstawie zebranych informacji stworzyłem proto-personę użytkownika odwiedzającego stronę, traktując je jako punkt odniesienia w całym procesie projektowym. Kolejnym krokiem było utworzenie głównych przepływów użytkowników dla każdego z nich.

W misjach kosmicznych ważne są zarówno dobre zdrowie i w miarę dobra sprawność fizyczna, jak i jasny umysł, doświadczenie życiowe, opanowanie, równowaga psychiczna, dobrze rozwinięte zdolności kognitywne.

Cel

Czasy pionierskich lotów w kosmos się skończyły. Przed nami stoją bardziej naukowe wyzwania: jak zapewnić stałą obecność w kosmosie, jak efektywnie zużywać dobra naturalne innych planet? To jest zadanie dla wykształconych ekspertek, ekspertów jak i ludzi pragnących wspomóc swoim wkładem rozwój ekspansji kosmosu.W misjach kosmicznych ważne są zarówno dobre zdrowie i w miarę dobra sprawność fizyczna, jak i jasny umysł, doświadczenie życiowe, opanowanie, równowaga psychiczna, dobrze rozwinięte zdolności kognitywne.

Planowanie

Informacje o architekturze

Na podstawie moich badań i obserwacji stworzyłem architekturę informacji dla serwisu. Celem architektury informacji było zaprojektowanie prostej i logicznej nawigacji serwisu.

Dostępność

W trakcie projektu dążyłem do przestrzegania zasad dostępności cyfrowej zgodnie z Czterema Zasadami Dostępności Cyfrowej poprzez:
• Zapewnienie logicznego układu treści na stronie internetowej.
• Używanie czytelnych czcionek bezszeryfowych .
• Używanie wskazówek kolorowych i tekstowych jako wskaźników.
• Używanie prostego języka – unikanie zbędnych słów i biurokratycznego żargonu.
• Sprawdzenie, czy kontrast pomiędzy tekstem a tłem spełnia wymagania WCAG (minimalny kontrast 7:1).

Makieta Hi-fi

Co zrobiłbym inaczej?

• W tym przypadku skupiłem się głównie na obszarze UI. W prawdziwym projekcie dużo większą uwagę poświęciłbym badaniom UX
• Lepiej zapytać o drogę, niż zejść na manowce. W razie wątpliwości zadawałbym więcej pytań na grupach UX, aby uczyć się od osób z większym doświadczeniem niż moje.
• Utknąłem na niektórych etapach procesu. W takim przypadku powinienem kontynuować, a nie skupiać się na problemie.

Co dalej?

• Aktualnie jestem na etapie przeprowadzania testów użyteczności prototypów Hi-Fi. Na podstawie przeprowadzonych testów dokonam zmian w wyglądzie serwisu.
• Zależy mi na responsywności serwisu , dlatego po wykonaniu projektu strony internetowej przygotuję projekt wersji mobilnej serwisu.• Utknąłem na niektórych etapach procesu. W takim przypadku powinienem kontynuować, a nie skupiać się na problemie.

Czego się nauczyłem?

• Figma od A do Z. W trakcie realizacji projektu zapoznałam się z możliwościami jakie daje Figma oraz wskazówkami pozwalającymi przyspieszyć pracę i uporządkować plik.
• AfterEffects w celu stworzenia prostego brandingu reklamowego, mającego zainteresować widza wyjątkowością i fajną przygodą korzystając z prezentowanej oferty. • •
• Niedoskonały, ale ukończony projekt jest lepszy niż doskonały, ale niedokończony. Odkryłam, że postęp jest ważniejszy niż dążenie do perfekcji.