Kompleksowe usługi cnc

Projektujemy
Frezujemy
Wycinamy
Grawerujemy
Wyzwanie

O Projekcie

Projekt był częścią zadania rekrutacyjnego polegające na zaprojektowaniu strony głównej serwisu e-commerce. Jako mój motyw przewodni wybrałem firmę mojego taty (w której się wychowałem). Zrobiłem „research” możliwych kierunków rozwoju meblarstwa oraz przeanalizowałem aktualny możliwy zakres pracy z wykorzystaniem maszyn obróbczych już dostępnych w zakładzie produkcyjnym. Mając do czynienia na co dzień z projektantami uznaliśmy, że jest to ciekawy kierunek rozwoju.

Informacje

DOM to firma produkująca trwałe, wysokiej jakości meble pod wymiar. Firma stawia na wysoką jakość i zadowolenie klienta. Meble zaprojektowane są z myślą o trwałości przez lata i stanowią mądrą inwestycję dla każdego, kto chce czerpać zysk z długotrwałej eksploatacji pewnych rozwiązań.

Cel

Zadanie polega na stworzeniu strony internetowej, która będzie:

1. prezentować produkt tej firmy,

2. zachęcać klientów do kontaktu zakupu,

3. podkreślać podstawowe wartości firmy

Dodatkowe zabiegi: reklama w mediach społecznościowych takich jak: facebook, instagram, youtube (za pomocą postów, zdjęć z realizacji, krótkich filmów, animacji, wizualizacji), wzajemne reklamowanie z kontrahentami
Zakres pracy klienta: usługi CNC (wycinanie, frezowanie, grawerowanie), projektowanie nowych rozwiązań, edytowanie dotychczasowych projektów

Moja praca

Redakcja spostrzeżenia i pomysły klientów.
Budowanie wizji projektu.
Planowanie i określenie zakresu interfejsu użytkownika i doświadczenia.
Ruch i interakcje.

Przeprowadziłem reserch konkurencji.
Opracowałem plan rozwoju.
Zrobiłem reserch materiałów i tego co możemy wycinać.
Opracowałem własne modele 3D na komputerze.
Stworzyłem background do opracowanych modeli oraz zrobiłem ponad 40 wizualizacji.
Wyciąłem parę modeli/próbek, żeby sprawdzić jak wygląda teoria w praktyce.
Zacząłem rozmowy z dostawcami materiałów.

Interakcje

Interakcje prototypów podzieliłem ze względu na skalę. Projektując mikrointerakcje wziąłem pod uwagę takie elementy jak przyciski w różnych stanach, animacje obrazu, czy przejścia między stronami. Na poziomie makro skupiłem się na przepływie pojedynczego użytkownika.

Proces projektowania/ tworzenia

Wywiad z użytkownikami

Próba wywiadu obejmowała mężczyzn i kobiety w wieku produkcyjnym należących do aktywnej zawodowo populacji miasta Warszawa. Wywiad obejmował tematy umożliwiające dotarcie do sedna sprawy, tego jaką użytkownicy mają wizję meblarstwa w przyszłości.

Na podstawie zebranych informacji stworzyłem 3 proto-persony użytkowników odwiedzających stronę.

O tych osobach pamiętałem projektując interfejs witryny, traktując je jako punkt odniesienia w całym procesie. Kolejnym krokiem było utworzenie głównych przepływów użytkowników dla każdego z nich.

Persony

Na podstawie rozmów z projektantami jak i wykonawcami opracowałem 3 kluczowe typy użytkowników, dla których stworzyłem nowe rozwiązania projektowe. Postanowiłem się skupić na grupie architektów, projektantów wnętrz jak i projektantów form przemysłowych i wzornictwa. Wszyscy przedstawiciele są twórcami odznaczającymi się bardzo podobnymi potrzebami. Różnice powstają jedynie w skali projektowanego przedsięwzięcia.

Persona 1 : Rafał Pomysłowy

Status: młode małżeństwo,
Wiek: 35
wykształcenie: wyższe
zawód: Architekt, projektant wnętrz
zainteresowania: wzornictwo nowoczesna technologia, kreowanie przestrzeni za pomocą parametryki.
specjalizuje się w nowoczesnych technologiach i projektowaniu. Prowadzą własne biuro projektowe w dużych miastach.Lubi wszystko samodzielnie dopilnować.

Motywacja:
-chęć stworzenia własnej pracowni
-chęć stworzenia czegoś ładnego
-chęć podniesienia statusu społecznego swoich klientów
-chęć stworzenia unikalnej przestrzeni jako własna wizytówka
Problemy:
-mała rozpoznawalność

User Stories

Jestem architektem i zajmuję się projektowaniem domów jednorodzinnych oraz aranżacjami wnętrz. Niestety konkurencja pomiędzy projektantami jest coraz większa w związku z czym kluczowe jest zaprezentowanie się jako specjalista w danej stylistyce projektowej. Szukam współpracownika, który fachowo podchodzi do zlecenia i w jasny sposób potrafi przedstawić ofertę, etap rozwoju projektu i dopytuje o szczegóły wykonania danej realizacji.

Persona 2 : Andrzej Przedsiębiorczy

Status: głowa rodziny, doświadczony specjalista
Wiek: 50
zameldowanie: własny dom
wykształcenie: Architekt, projektant wnętrz
Architekt poszukujący konkretnego wykonawcy, produktu oraz informacji.
osoba od lat zajmująca się prowadzeniem wielkich budowli, szuka samowystarczalnych współpracowników

Motywacja:
-chęć stworzenia czegoś ładnego
-zdobycie następnego klienta z polecenia
-wynagrodzenie
Cele:
-chęć podniesienia statusu społecznego swoich klientów
-chęć stworzenia unikalnej przestrzeni jako własna wizytówka
Problemy:
-stara szkoła

User Stories

Jestem architektem i zajmuję się projektowaniem architekturą wielkoskalową oraz domami jednorodzinnymi na specjalne zamówienie. Bazuję na marce jaką udało mi się zbudować i liczę że wszyscy współpracownicy wywiążą się z danego zadania w 100% Szukam współpracownika, który fachowo podchodzi do zlecenia i w jasny sposób potrafi przedstawić ofertę, etap rozwoju projektu i samodzielnie rozwiązuje małe detale.

Persona 3 : Kasia i Robert Zaradni

Status: małżeństwo,
Wiek: 35
zameldowanie: własny dom/mieszkanie
wykształcenie: inżynierskie
Osoba zainteresowana projektowaniem, wzornictwem i nowoczesnymi technologiami kreowania przestrzeni za pomocą parametryki.
młode małżeństwo interesuje się nowinkami technologicznymi i technicznymi. W ramach samodzielnego urządzania domu/ mieszkania.

Motywacja:
-chęć podniesienia statusu społecznego
-chęć stworzenia unikalnej przestrzeni

Problemy:
-wykształcenie inżynierskie, a nie projektowe

User Stories

Jesteśmy młodym małżeństwem, którego nie stać na projektanta, ale mamy zmysł i chęć do zaprojektowania naszego nowego mieszkania w sposób innowacyjny. Zamierzamy krok po kroku samem zaprojektować nasze mieszkanie i potrzebujemy kontaktu z specjalistą na jednorazowe konkretne spotkania oraz instrukcję obsługi w jaki sposób ograniczyć koszty aranżacji wnętrz.

Rozwiązania

User Flow/ tworzenie szkieletu
Wireframe został zaprojektowany tak, aby zbudować strukturę i architekturę informacji, a dopiero potem przejść do wizualizacji i interakcji.

Planowanie

Site map

Informacje o architekturze

Na podstawie moich badań i obserwacji stworzyłem architekturę informacji dla serwisu. Celem architektury informacji było zaprojektowanie prostej i logicznej nawigacji serwisu.

DESIGN
Wygląd strony

Proces projektowania rozpocząłem od stworzenia makiet lo-fi jako wstępnego szkicu strony internetowej. Na początek zrobiłem listę treści wizualnych i tekstowych, które chciałem umieścić na każdej z podstron. Z tych szkiców wybrałem najbardziej obiecujące pomysły i stworzyłem makiety o średniej wierności, skupiając się na uporządkowaniu treści na stronie.

Pisanie UX

Całą treść opracowałem samodzielnie na podstawie własnego doświadczenia oraz informacji nabytych w sieci. Zależało mi na tym, aby cała zawartość serwisu była zgodna z ideologią firmy, trafiała do potencjalnych użytkowników oraz opierała się na zasadach pisania UX (https://greenparrot.pl/blog/ux-writing/)

Przewodnik po stylu opisuje elementy projektu wizualnego użyte w całym projekcie, takie jak typografia, przyciski, ikony, komponenty, odstępy, paleta kolorów i nawigacja. Dostarczając szczegółowy przewodnik, mogę zapewnić, że ostateczny projekt będzie spójny pod względem wyglądu i użyteczności.(buton- figma- daje możliwość zajrzenie do mojego obszaru roboczego)

Gromadzenie rozwiązań, które są dla użytkownika najciekawsze, może pomóc w udoskonaleniu systemu projektowego w taki sposób, aby wymiana informacji oddziaływała na styl projektowania najbardziej odpowiadająca zapotrzebowaniu klientów.

Makieta uporządkowania treści

Proces projektowania rozpocząłem od stworzenia makiet lo-fi jako wstępnego szkicu strony internetowej. Na początek zrobiłem listę treści wizualnych i tekstowych, które chciałem umieścić na każdej z podstron. Z tych szkiców wybrałem najbardziej obiecujące pomysły i stworzyłem makiety o średniej wierności, skupiając się na uporządkowaniu treści na stronie.

Decyzje projektowe

Typografie

Ilustracje

Wszystkie widoczne modele, jak i otoczenia obrazujące sugerowana przestrzeń danego projektu została opracowane i zwizualizowane przez autora strony internetowej.

Co zrobiłbym inaczej?

Badania są kluczem. W tym przypadku skupiłem się głównie na obszarze UI. W prawdziwym projekcie dużo większą uwagę poświęciłbym badaniom UX (szczególnie w pierwszej fazie). Przeprowadzałbym badania jakościowe ( IDI ) i ilościowe ( ankiety ), sortowanie kart podczas projektowania Architektury Informacji oraz testy użyteczności z wireframe'ami Lo-Fi. Lepiej zapytać o drogę, niż zejść na manowce. W razie wątpliwości zadawałbym więcej pytań na grupach UX, aby uczyć się od osób z większym doświadczeniem niż moje. Utknąłem na niektórych etapach procesu. W takim przypadku powinienem kontynuować, a nie skupiać się na problemie.

Co dalej?

Aktualnie jestem na etapie przeprowadzania testów użyteczności prototypów Hi-Fi. Na podstawie przeprowadzonych testów dokonam zmian w wyglądzie serwisu. Zależy mi na responsywności serwisu, dlatego po wykonaniu projektu strony internetowej przygotuję projekt wersji mobilnej serwisu.

Podziękowania

Ogromne podziękowania dla osób, które wzięły udział w wywiadach i przekazały mi uwagi, które pozwoliły mi ulepszyć pomysł. W szczególności dziękuję Kinga Michaluk.